Identifikovaní původní majitelé

Zieglerová Alice

Zieglerová Alice

*5. 1. 1880
AAs 616 – 20. 7. 1942, Terezín
Dr 2477 – 15. 12. 1943, Osvětim

Alice, dívčím jménem Bondyová, se narodila v Praze manželům Vítovi a Charlottě, za svobodna Brüllové. V květnu 1902 se v Praze provdala za rodáka z Poličky, JUDr. Arnošta Zieglera (*1871), s nímž měla tři syny – Jindřicha (*1903), Hanuše (*1905) a Pavla (*1908).

Právník Arnošt Ziegler byl zprvu zaměstnán jako úředník, ale později se vypracoval až na ředitele České eskomptní banky a úvěrního ústavu. Byl členem Golf Clubu. Rodina bydlela v Praze na Novém Městě, ve Vrchlického sadech.

Vzhledem k exponovanému povolání svého manžela Alice Zieglerová často, především po Evropě, cestovala jako jeho doprovod, ale také manžela ve třicátých letech doprovázela při jeho pracovních cestách do Spojených států amerických.

V říjnu 1940 podal Arnošt Ziegler Žádost o vyjmutí z dosahu vládního nařízení o právním postavení židů ve veřejném životě. Uvedl v ní, že je bankovním ředitelem ve výslužbě a že spolu s manželkou Alicí je již od července 1914 evangelíkem.

Podobně jako naprostá většina žadatelů presidentskou výjimku neobdržel.

Manželé Zieglerovi byli v červenci 1942 deportováni do terezínského ghetta, kde počátkem ledna 1943 dr. Ziegler zemřel. Jeho žena Alice byla pak dále deportována prosincovým transportem do rodinného tábora v Osvětimi, kde později také zahynula. O osudech jejich tří synů se podařilo zjistit pouze to, že nejstarší, Jindřich, se po svatbě, v roce 1931, přestěhoval do Frankfurtu na Mohanem a jeho mladší bratři se stali bankovními úředníky.

Z pozůstalosti po Alici Zieglerové Centrum na sychrovském zámku identifikovalo porcelánový figurální sirník.