Identifikovaní původní majitelé

Glauber Viktor

Glauber Viktor

*29. 9. 1876
D 316 – 31. 10. 1941, Lodž
▼ 28. 6. 1942, Lodž

Viktor Glauber se narodil v Praze jako nejmladší ze šesti dětí obchodníka Davida Glaubera a jeho ženy Paulíny, rozené Plohnové. V roce 1906 se oženil s Paulou Ornsteinovou (*1883). Svazek zůstal bezdětný.

Manželé bydleli od roku 1914 až do transportu v roce 1941 na Vinohradech, v blízkosti Vinohradského divadla.

Viktor Glauber se živil jako obchodník a společník Firmy elektrotechnickými potřebami Dr. Glauber. Z obchodních důvodů často cestoval do ciziny, o čemž svědčí množství vydaných cestovních pasů na jeho jméno. Jezdíval především do Rakouska a Německa, ale také do Itálie.

Viktor Glauber byl v říjnu 1941 deportován čtvrtým transportem do Lodže, kde za necelý rok zemřel. Jeho žena Paula lodžskou deportaci také nepřežila. Dva roky po Glauberově odtransportování se na Policejní ředitelství v Praze obrátila Landesbank für Boehmen – Zentralbank der Sparkassen in Böhmen und Mähren s tím, že na základě příkazu musí zjistit přesná životní data obou manželů Glauberových. S největší pravděpodobností se jednalo o převod jejich konta na Říši. Žádost o upřesnění adresovaná policejnímu ředitelství byla celkem logická, protože datum Glauberova narození bylo v různých dokladech uváděno rozdílně (28. i 29. září).

Na Sychrově se podařilo identifikovat jednu miniaturu na slonové kosti, označenou transportním číslem Viktora Glaubera.