Identifikovaní původní majitelé

Adler Gustav

Adler Gustav

*29. 7. 1877
X 956 – 12. 2. 1942, Terezín
Ab 426 – 17. 3. 1942, Izbica

Plzeňský rodák Gustav Adler se narodil Samuelovi a Theresii, za svobodna Kleinové. V srpnu 1911 se v Chomutově oženil s Elsou Mannovou (* 1887) a společně s manželkou se usadili v Chebu, kde Gustav Adler působil jako soukromý obchodník. Manželům se narodila dcera Markéta.

Neustále se stupňující projevy antisemitismu v pohraničních oblastech na západě republiky, které předcházely podpisu mnichovské dohody, vedly manžele Adlerovy k tomu, že se v září 1938 urychleně přestěhovali do Prahy. Zpočátku bydleli na Letné v podnájmu, ale po necelém roce zde získali vlastní byt. Ten museli v roce 1940 nuceně opustit a až do transportu žili sestěhováni v jednom společném bytě v pražských Vršovicích.

Jejich dceři Markétě se včas podařilo vystěhovat do Velké Británie. Po příchodu do Prahy se o emigraci pokoušeli také Adlerovi. Ještě v prosinci 1938 se snažili vycestovat za dcerou do Británie, ale na jaře 1939 se zaměřili na Jižní Ameriku a pokoušeli se, ovšem bezvýsledně, získat vízum do Uruguaye. Nakonec byli manželé společně deportováni do Terezína a po měsíci zde stráveném byli zařazeni do transportu na východ, do Izbice. Nepřežili. Lidová malovaná skříň, zapůjčená ze Sychrova do mlýna v Ratibořicích, byla označena Adlerovým transportním číslem.